Otvoren drugi rok - Bratimljenje gradova i Umrežavanje gradova
29. lipanj 2016.

Mjera "Bratimljenje gradova" i Mjera „Umrežavanje gradova“ nalaze se u cjelini Demokratsko angažiranje i građansko sudjelovanje koja se financira iz programa Europa za građane 2014 - 2020. Programom se potiče demokratsko i građansko sudjelovanje građana na razini Europske unije te podupire projekte s ciljem da okupljanja građana iz pobratimljenih gradova.

bratime_gradovi Posebni kriteriji za Projekte bratimljenja gradova
  1. Podnositelj zahtjeva i partneri
  • Vrsta organizacije: Gradovi/općine ili njihovi odbori za bratimljenje ili druge neprofitne organizacije što predstavljaju lokalnu upravu.
 
  1. Broj partnera
  • Projekt mora uključivati općine iz najmanje 2 prihvatljive zemlje od kojih je barem jedna država članica EU-a.
  1. C) Priroda i veličina projekta
- Broj sudionika: Projekt mora uključiti najmanje 25 pozvanih sudionika. „Pozvani sudionici” su međunarodni sudionici koje šalje(šalju) prihvatljivi partner (partneri). - Proračun: Najveći prihvatljivi iznos bespovratnih sredstava za projekt: 25 000 EUR.
  1. D) Mjesto održavanja aktivnosti
- Aktivnosti se moraju održavati u bilo kojoj prihvatljivoj zemlji. koja sudjeluje u projektu.
  1. E) Razdoblje prihvatljivosti / trajanje projekta
- Projekt mora započeti u relevantnom razdoblju prihvatljivosti, što ovisi o roku mjere za koju je zahtjev podnesen (vidi Raspored rokova). Najdulje trajanje sastanka iznosi 21 dan.   Mjera umrežavanja gradova Općine, gradovi i udruženja koji zajedno rade na zajedničkoj temi u dugoročnoj perspektivi mogu poželjeti razviti mreže gradova koje će njihovu suradnju učiniti trajnijom. Umrežavanje općina i gradova u vezi s pitanjima od zajedničkog interesa važno je sredstvo razmjene dobrih praksi. Bratimljenje je snažna veza koja povezuje općine i gradove te bi stoga potencijal mreža nastalih nizom veza bratimljenih gradova trebao biti iskorišten za razvoj tematske i dugotrajne suradnje među gradovima. Europska komisija podupire razvoj takvih mreža, što je važno za strukturiranu, intenzivnu i višestruku suradnju, pridonoseći tako povećanju utjecaja Programa. Prednost imaju mreže koje su usmjerene temama godišnjih prioriteta. Očekuje se da mreže gradova:
  • obuhvate raspon aktivnosti u vezi s temom (temama) zajedničkog interesa koje će se
obraditi u kontekstu ciljeva ili godišnjih prioriteta Programa,
  • utvrde ciljne skupine za koje su odabrane teme osobito važne i uključe članove zajednice
koji su aktivni u predmetnom području (tj. stručnjake, lokalna udruženja, građane i skupine građana na koje se tema izravno odnosi itd.),
  • posluže kao osnova za buduće inicijative i aktivnosti među uključenim gradovima povezane
s obrađenim temama ili možda o daljnjim pitanjima zajedničkog interesa.   Posebni kriteriji za umrežavanje gradova:
  1. Podnositelj zahtjeva i partneri
  • Vrsta organizacija / podnositelji zahtjeva: gradovi /općine ili njihovi odbori za bratimljenje ili mreže, druge razine tijela lokalne/regionalne uprave, savezi/udruženja lokalnih uprava, neprofitne organizacije koje predstavljaju lokalnu upravu.
 
  1. Partneri:
  • Uz prirodu podnositelja zahtjeva, neprofitne organizacije civilnog društva mogu biti partneri u tim projektima.
  • Broj partnera: Projekt mora uključivati općine iz najmanje 4 prihvatljive zemlje od kojih je barem jedna država članica EU-a.
 
  1. Priroda i veličina projekta
  • Broj sudionika: Projekt mora uključiti najmanje 30 % pozvanih sudionika. „Pozvani sudionici” su međunarodni sudionici koje šalje (šalju) prihvatljivi partner (partneri).
  • Proračun: Najveći prihvatljivi iznos bespovratnih sredstava za projekt: 150 000 EUR.
  1. Mjesto i broj aktivnosti
  • Aktivnosti se moraju održavati u bilo kojoj prihvatljivoj zemlji. Treba predvidjeti najmanje 4 događaja po projektu.
 
  1. Razdoblje prihvatljivosti / trajanje projekta
  • Projekt mora započeti u relevantnom razdoblju prihvatljivosti, što ovisi o roku Mjere u okviru koje je zahtjev podnesen (vidi Raspored rokova). Najdulje trajanje projekta je 24 mjeseca.
Rok za podnošenje zahtjeva je 01. rujna 2016. godine u 12:00 sati (CET/CEST, Brussels time). Više informacija na: http://eacea.ec.europa.eu/europe-for-citizens_en
Povezani članci
JAVNI POZIV za dodjelu potpora iz Općeg programa razvoja poduzetništva Grada Osijeka u 2025. – POT-OS-2025
JAVNI POZIV za dodjelu potpora iz Općeg programa razvoja poduzetništva Grada Osijeka u 2025. – POT-OS-2025

Predmet ovog javnog poziva je dodjela bespovratnih potpora u skladu s uvjetima Općeg programa poticanja razvoja poduzetništva Grada Osijeka, kojim se provede mjere s ciljem jačanja konkurentnosti nastupa poduzetnika na tržištu te podizanja razine poduzetničkih znanja i vještina.

Javni poziv za dodjelu potpora u poljoprivredi na području grada Osijeka u 2025
Javni poziv za dodjelu potpora u poljoprivredi na području grada Osijeka u 2025

Predmet ovog Javnog poziva je dodjela potpora iz Programa potpora u poljoprivredi na području Grada Osijeka za razdoblje 2024.-2027.

Objavljen Indikativni plan objave natječaja za trogodišnje razdoblje (2025. – 2027.)
Objavljen Indikativni plan objave natječaja za trogodišnje razdoblje (2025. – 2027.)

Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i ribarstva objavilo je višegodišnji indikativni plan objave natječaja za intervencije Strateškog plana Zajedničke poljoprivredne politike Republike Hrvatske 2023.-2027.

OBJAVLJEN NATJEČAJ “EUROPSKE NAGRADE ZA PROMICANJE PODUZETNIŠTVA 2025“
OBJAVLJEN NATJEČAJ “EUROPSKE NAGRADE ZA PROMICANJE PODUZETNIŠTVA 2025“

Europske nagrade za promicanje poduzetništva identificiraju i prepoznaju najuspješnije promotore poduzetništva i poduzetničkog duha diljem Europe, predstavljaju najbolje prakse i politike za razvoj poduzetništva, podižu svjesnost o dodanoj vrijednosti poduzetništva te potiču i nadahnjuju potencijalne poduzetnike.