Najčešća pitanja i odgovori
15. lipanj 2015.

za prijavu programa i projekata usmjerenih mladima za financijsku potporu iz raspoloživih sredstava dijela prihoda od igara na sreću i Državnog proračuna za 2015. godinu

1. Da li se najveći odnosno najmanji iznosi sredstava koji će se dodijeliti za programe odnose na trogodišnji period ili za prvu godinu provedbe? Najveći odnosno najmanji iznosi sredstva koji će se dodijeliti za programe odnosi se na financijsku potporu samo u prvoj godini provedbe programa. Proračun za programsko financiranje potrebno je sastaviti na način da se za svaku godinu financiranja predvidi isti iznos financijskih sredstava.

2. Koliko je minimalno trajanje provedbe projekta, a koliko programa? Pod projektom se podrazumijevaju prijave čije je trajanje u rasponu od 6 do 12 mjeseci, dok se pod programima podrazumijevaju aktivnosti koje će se kontinuirano provoditi u naredne tri godine.

3. U dijelu 2.4 „Prihvatljive aktivnosti koje će se financirati putem Poziva“ za prioritetna područja nabave opreme potrebne za rad se navodi kao prihvatljiva aktivnosti, dok u dijelu 2.5 „Prihvatljivi troškovi koji će se financirati putem Poziva“ na popisu neprihvatljivih troškova navode se sljedeći troškovi: troškovi koji se odnose na investicijska ulaganja, izgradnju, adaptaciju i opremanje prostora u kojima udruga djeluje ili kapitalnih objekata te kupnju tehničke opreme (računala, printeri, telefoni, kamere...). Molim Vas objašnjenje? Kupnja opreme je prihvatljiv trošak ako je ta oprema potrebna za provedbu projekta (što je razvidno kroz opis projekta te opis stavki proračuna unutar Opisnog obrasca), te vrijednost opreme koja se želi kupiti ne smije biti veća od 15 % vrijednosti proračuna programa/projekta.

4. Da li je moguće da jedan prijavitelj prijaviti 2 programa/projekta na isto prioritetno područje? Jedan prijavitelj ne može na isto prioritetno programsko područje prijaviti 2 programa, ali može prijaviti 2 projekta na isto prioritetno projektno područje.

5. Koji mladi predstavljaju NEET skupinu? NEET skupina predstavlja mlade nezaposlene osobe koje nisu u sustavu obrazovanja i osposobljavanja, što znači da i mladi koji su stekli određeni stupanj obrazovanja ali se nisu zaposlili, odnosno nastavili obrazovanje ili osposobljavanje. Također napominjemo da prijava na Zavodu za zapošljavanje nije uvjet za definiranje NEET skupine.

6. Koliko partnera može biti na provedbi projekta?. Udruga može prijaviti program/projekt s najviše 4 partnera, što podrazumijeva prijavitelja i 4 partnera, dok s ostalim organizacijama može ostvarivati neformalno partnerstvo i suradnju.

7. Tko je prihvatljiv partner u provedi projekta prijavljenog na područje B.3. „Lokalni i regionalni programi za mlade“ ? Za prioritetno područje B.3. Lokalni i regionalni programi za mlade, obvezno je partnerstvo s jednom ili više udruga mladih i za mlade koje imaju sjedište i djeluju na području jedinice lokalne samouprave koja prijavljuje projekt. U slučaju da na području jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave koja prijavljuje projekt ne postoji dovoljno osnažena udruga mladih i za mlade, moguće je ostvariti partnerstvo s jednom ili više udruga mladih i za mlade koje imaju sjedište i djeluju na području neke druge jedinice lokalne ili područne (regionalne) samouprave. Prihvatljivi partneri su: - organizacije civilnog društva (domaće i strane na koje se primjenjuju uvjeti prihvatljivosti kao za prijavitelja); ili - javne institucije (isključujući središnja tijela državne uprave i Vladine urede); ili - jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave; ili - lokalne i regionalne razvojne agencije; ili - zadruge; ili - međunarodne (međuvladine) organizacije (koje moraju imati pravnu osobnost u matičnoj državi). Neprihvatljivi partneri su: - središnja tijela državne uprave i Vladi uredi, - javna i privatna trgovačka društva, - regionalne zaklade koje sudjeluju u provedbi natječajnog postupka, - komore, - sindikati, - političke stranke i - vjerske zajednice.

8. Kojoj regionalnoj zakladi se šalje prijava ukoliko se projekt provodi na području cijele Republike Hrvatske? Programska/projektna prijava dostavlja se onoj regionalnoj zakladi koja pokriva područje na kojem se provodi većina projektnih aktivnosti, međutim ako se program/projekt povodi na području cijele Hrvatske, projektna prijava se može poslati regionalnoj zakladi gdje je sjedište prijavitelja.

9. Što se smatra pod izvršavanje ugovornih obveza u Izjavi o izvršavanju ugovorenih obveza? Izjava o izvršavanju ugovornih obveza odnosi se na trenutno stanje izvršenosti ugovorenih obveza, dakle da li su u trenutku potpisivanja navedene izjave izvršene sve obveze udruge prema Ministarstvu (nema nikakvih kašnjenja u izvršavanju obveza ili njihovo neizvršavanje). Pri tome, aktivnosti koje je još potrebno izvršiti (npr. dostava završnog izvješća), a za koje rok izvršenja još nije istekao, ne uzimaju se kao neizvršene obveze.

10. Može li se tražiti 25% iznosa za neizravne troškove ukoliko je osigurana jednogodišnja institucionalna podrška? Kroz projekt se može tražiti 25% iznosa za neizravne troškove samo za razdoblje provedbe projekta za koje nije osigurana institucionalna potpora iz drugog izvora.

11. Da li državni službenici ili drugi zaposlenici mogu primati naknadu za svoj rad na projektu? Državni službenici ili drugi zaposlenici tijela lokalne ili područne (regionalne) samouprave te javnih ustanova, koji u ovom natječaju sudjeluju kao partneri, za svoj doprinos projektu ne smiju primati naknade, osim svog osobnog dohotka u tijelu / ustanovi u kojoj rade. Osobni dohoci državnih službenika ili drugih zaposlenika tijela lokalne ili područne (regionalne) samouprave te javnih ustanova smiju se prikazati kao doprinos u obliku sufinanciranja od strane partnera. Isto se odnosi i za projekte koje prijavljuju jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave.

12. Da li je prije potpisivanja ugovora potrebno osigurati sva sredstva potrebna za provedbu projekta (sufinanciranje iz drugih izvora)? Ostala sredstva potrebna za provedbu projekta (sufinanciranje iz drugih izvora) ne moraju biti osigurana prije potpisivanje ugovora.

13. U kojim uvjetima se mora dostaviti Izvješće o provedenom savjetovanju s zainteresiranom javnošću? Izvješće o provedenom savjetovanju s zainteresiranom javnošću dostavljaju jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave koje prijavljuju projekt na područje B.3. Regionalni i lokalni programi za mlade“ ukoliko žele ostvariti prednost u financiranju projekta.

14. Da li postoji obrazac „Izjave o zapošljavanju“, obrazac „Plan rada mladih nezaposlenih osobe“ ili obrazac za „Detaljan plan uključivanja udruge mladih ili za mlade u provedbu projekta“? Ne postoje pripremljeni obrasci za navedeno. Prijavitelj samostalno izrađuje navedene dokumente.

15. Tko treba dostaviti „Popis članova/članica tijela upravljanja“ kada je prijavitelj projekta jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave? „Popis članova/članica tijela upravljanja“ u slučaju kada je prijavitelj jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave potrebno je dostaviti samo za partnersku udrugu.

16. Tko treba dostaviti „Izjavu o financiranim projektima u 2013. i 2014. godini“ kada je prijavitelj projekta jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave? Izjavu o financiranim projektima u 2013. i 2014. godini dostavlja prijavitelj (JLPRS) koju potpisuje i pečatira ovlaštena osoba JLPRS, međutim navedenu Izjavu moraju dostaviti i partnerske udruge potpisanu i pečatiranu od strane ovlaštene osobe udruge.

pitanja_i_odgovori

Povezani članci
Predstavljeni rezultati projekta „Pametno danas za bolje sutra“ u Poduzetničkom inkubatoru i akceleratoru Antunovac
Predstavljeni rezultati projekta „Pametno danas za bolje sutra“ u Poduzetničkom inkubatoru i akceleratoru Antunovac

Dana 27. ožujka 2024. godine, u Poduzetničkom inkubatoru i akceleratoru Antunovac, održana je konferencija predstavljanja rezultata projekta „Pametno danas za bolje sutra“, čiji je nositelj Općina Antunovac, a koji je sufinanciran sredstvima Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost.

Otvoren Poziv za energetsku obnova višestambenih zgrada
Otvoren Poziv za energetsku obnova višestambenih zgrada

Ministarstvo prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine objavilo je Poziv za dodjelu bespovratnih sredstava „Energetska obnova višestambenih zgrada“ s ciljem provođenja integralne energetske obnove, dubinske obnove i sveobuhvatne obnove višestambenih zgrada koja će rezultirati uštedom godišnje potrebne toplinske energije za grijanje od najmanje 50% u odnosu na stanje prije obnove na razini svakog projektnog prijedloga, iznimno za zgrade upisane u Registar kulturnih dobara koje ne mogu ostvariti gore spomenuti uvjet, trebaju ostvariti minimalno 30% u odnosnu na stanje prije obnove.

Objavljen prvi natječaj za intervenciju 70.05 Potpora za očuvanje, održivo korištenje i razvoj genetskih izvora u poljoprivredi
Objavljen prvi natječaj za intervenciju 70.05 Potpora za očuvanje, održivo korištenje i razvoj genetskih izvora u poljoprivredi

Agencija za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju objavila prvi natječaj za provedbu intervencije 70.05. Potpora za očuvanje, održivo korištenje i razvoj genetskih izvora u poljoprivredi iz Strateškog plana Zajedničke poljoprivredne politike Republike Hrvatske 2023. – 2027.

Objavljen natječaj za provedbu intervencije 77.03. Potpora za EIP operativne skupine
Objavljen natječaj za provedbu intervencije 77.03. Potpora za EIP operativne skupine

Agencija za plaćanje u poljoprivredi, ribarstvu i  ruralnom razvoju objavila je Natječaj za provedbu intervencije 77.03. Potpora za EIP operativne skupine iz Strateškog plana zajedničke poljoprivredne politike Republike Hrvatske 2023. – 2027.