Otvoren drugi rok - Bratimljenje gradova i Umrežavanje gradova
29. lipanj 2016.

Mjera "Bratimljenje gradova" i Mjera „Umrežavanje gradova“ nalaze se u cjelini Demokratsko angažiranje i građansko sudjelovanje koja se financira iz programa Europa za građane 2014 - 2020. Programom se potiče demokratsko i građansko sudjelovanje građana na razini Europske unije te podupire projekte s ciljem da okupljanja građana iz pobratimljenih gradova.

bratime_gradovi Posebni kriteriji za Projekte bratimljenja gradova
  1. Podnositelj zahtjeva i partneri
  • Vrsta organizacije: Gradovi/općine ili njihovi odbori za bratimljenje ili druge neprofitne organizacije što predstavljaju lokalnu upravu.
 
  1. Broj partnera
  • Projekt mora uključivati općine iz najmanje 2 prihvatljive zemlje od kojih je barem jedna država članica EU-a.
  1. C) Priroda i veličina projekta
- Broj sudionika: Projekt mora uključiti najmanje 25 pozvanih sudionika. „Pozvani sudionici” su međunarodni sudionici koje šalje(šalju) prihvatljivi partner (partneri). - Proračun: Najveći prihvatljivi iznos bespovratnih sredstava za projekt: 25 000 EUR.
  1. D) Mjesto održavanja aktivnosti
- Aktivnosti se moraju održavati u bilo kojoj prihvatljivoj zemlji. koja sudjeluje u projektu.
  1. E) Razdoblje prihvatljivosti / trajanje projekta
- Projekt mora započeti u relevantnom razdoblju prihvatljivosti, što ovisi o roku mjere za koju je zahtjev podnesen (vidi Raspored rokova). Najdulje trajanje sastanka iznosi 21 dan.   Mjera umrežavanja gradova Općine, gradovi i udruženja koji zajedno rade na zajedničkoj temi u dugoročnoj perspektivi mogu poželjeti razviti mreže gradova koje će njihovu suradnju učiniti trajnijom. Umrežavanje općina i gradova u vezi s pitanjima od zajedničkog interesa važno je sredstvo razmjene dobrih praksi. Bratimljenje je snažna veza koja povezuje općine i gradove te bi stoga potencijal mreža nastalih nizom veza bratimljenih gradova trebao biti iskorišten za razvoj tematske i dugotrajne suradnje među gradovima. Europska komisija podupire razvoj takvih mreža, što je važno za strukturiranu, intenzivnu i višestruku suradnju, pridonoseći tako povećanju utjecaja Programa. Prednost imaju mreže koje su usmjerene temama godišnjih prioriteta. Očekuje se da mreže gradova:
  • obuhvate raspon aktivnosti u vezi s temom (temama) zajedničkog interesa koje će se
obraditi u kontekstu ciljeva ili godišnjih prioriteta Programa,
  • utvrde ciljne skupine za koje su odabrane teme osobito važne i uključe članove zajednice
koji su aktivni u predmetnom području (tj. stručnjake, lokalna udruženja, građane i skupine građana na koje se tema izravno odnosi itd.),
  • posluže kao osnova za buduće inicijative i aktivnosti među uključenim gradovima povezane
s obrađenim temama ili možda o daljnjim pitanjima zajedničkog interesa.   Posebni kriteriji za umrežavanje gradova:
  1. Podnositelj zahtjeva i partneri
  • Vrsta organizacija / podnositelji zahtjeva: gradovi /općine ili njihovi odbori za bratimljenje ili mreže, druge razine tijela lokalne/regionalne uprave, savezi/udruženja lokalnih uprava, neprofitne organizacije koje predstavljaju lokalnu upravu.
 
  1. Partneri:
  • Uz prirodu podnositelja zahtjeva, neprofitne organizacije civilnog društva mogu biti partneri u tim projektima.
  • Broj partnera: Projekt mora uključivati općine iz najmanje 4 prihvatljive zemlje od kojih je barem jedna država članica EU-a.
 
  1. Priroda i veličina projekta
  • Broj sudionika: Projekt mora uključiti najmanje 30 % pozvanih sudionika. „Pozvani sudionici” su međunarodni sudionici koje šalje (šalju) prihvatljivi partner (partneri).
  • Proračun: Najveći prihvatljivi iznos bespovratnih sredstava za projekt: 150 000 EUR.
  1. Mjesto i broj aktivnosti
  • Aktivnosti se moraju održavati u bilo kojoj prihvatljivoj zemlji. Treba predvidjeti najmanje 4 događaja po projektu.
 
  1. Razdoblje prihvatljivosti / trajanje projekta
  • Projekt mora započeti u relevantnom razdoblju prihvatljivosti, što ovisi o roku Mjere u okviru koje je zahtjev podnesen (vidi Raspored rokova). Najdulje trajanje projekta je 24 mjeseca.
Rok za podnošenje zahtjeva je 01. rujna 2016. godine u 12:00 sati (CET/CEST, Brussels time). Više informacija na: http://eacea.ec.europa.eu/europe-for-citizens_en
Povezani članci
Javni poziv „Komunikacijska podrška društveno korisnim programima udruga“
Javni poziv „Komunikacijska podrška društveno korisnim programima udruga“

Ured za udruge Vlade Republike Hrvatske, u suradnji s Hrvatskom udrugom za odnose s javnošću, poziva udruge koje će promovirati svoje aktivnosti u okviru Dana otvorenih vrata udruga 2024. da se prijave na Javni poziv „Komunikacijska podrška društveno korisnim programima udruga“ s ciljem   promocije aktivnosti koje provode udruge u području medijske pismenosti.  Tema poziva: „ Razvoj, doprinos i uloga udruga u području medijske pismenosti u Hrvatskoj“

JAVNI POZIV za podnošenje Zahtjeva za dodjelu sredstava iz „Programa potpore za unapređenje uvjeta stanovanja mladih poljoprivrednika za 2024.
JAVNI POZIV za podnošenje Zahtjeva za dodjelu sredstava iz „Programa potpore za unapređenje uvjeta stanovanja mladih poljoprivrednika za 2024."

Ministarstvo poljoprivrede objavilo je Javni poziv za podnošenje Zahtjeva za dodjelu sredstava iz Programa potpore za unapređenje uvjeta stanovanja mladih poljoprivrednika za 2024.

Poziv za prijavu projekata udruga usmjerenih podršci roditeljstvu za 2024. godinu
Poziv za prijavu projekata udruga usmjerenih podršci roditeljstvu za 2024. godinu

Središnji državni ured za demografiju i mlade objavio je Poziv za prijavu projekata udruga koje su usmjerene podršci roditeljstvu da se prijave za financijsku potporu projektima koji doprinose podršci roditeljstvu

Objavljena dva Javna poziva za neposredno sufinanciranje Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost
Objavljena dva Javna poziva za neposredno sufinanciranje Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost

Javni poziv za neposredno sufinanciranje projekata koji doprinose održivosti posjetiteljske infrastrukture JP ZO 6/2024 i Javni poziv za neposredno financiranje projekata „Kontrola populacija prioritetnih invazivnih stranih vrsta JP ZO 9/22024