JAVNI POZIV za sudjelovanje u postupku uvođenja i prilagodbe standarda kvalitete u turizmu koji su izrađeni u okviru Studije integralnog upravljanja kvalitetom u destinaciji Osječko-baranjske županije i početak provedbe
3. studeni 2020.

Osječko-baranjska županija je u ožujku 2020. godine pristupila izradi Studije integralnog upravljanja kvalitetom u destinaciji Osječko-baranjske županije (u nastavku teksta: Studija). Studiju sufinancira Ministarstvo turizma temeljem Programa razvoja javne turističke infrastrukture u 2019. godini, a izrađuje se u suradnji s tvrtkom MICRO projekt d.o.o. iz Splita (u nastavku teksta: Izrađivač Studije).

Svrha Studije je razviti standarde kvalitete za pružatelje usluga u turizmu s ciljem podizanja i jačanja kvalitete usluga u turizmu na području čitave Osječko-baranjske županije.

Kako bi se identificirale posebnosti Osječko-baranjske županije u početnim fazama izrade Studije tijekom svibnja 2020. godine provedeno je “nulto mjerenje” temeljeno na primarnom istraživanju putem online anketnog upitnika kojim su stanovnici i dionici u turizmu s područja Osječko-baranjske županije izrazili svoje mišljenje o trenutačnom stanju i prilikama za budući razvoj turizma na području županije.

Nakon provedenog primarnog istraživanja pristupilo se mjerenju online reputacije pružatelja usluga u turizmu (prvi korak) i analizi početnog stanja poslovanja i marketinga gospodarskih subjekata (drugi korak) koji svoje usluge pružaju u sektoru turizma. Mjerenje online reputacije je zasnovano na sustavnoj analizi digitalnih kanala i sadržaja uključenih pružatelja poslovnih usluga. Analiza početnog stanja poslovanja i marketinga obuhvatila je analizu tržišnih rezultata gospodarskih subjekata i analizu dosadašnjih marketinških praksi kroz terenski obilazak službenog auditora.

Kroz navedene korake ustanovljene su interne prednosti i nedostatci uključenih subjekata kao i relevantne okolnosti iz šireg okruženja. Navedeno je rezultiralo identificiranim mogućnostima za daljnji napredak koje će se opipljivim outputima u obliku individualnih izvještaja dostaviti svakom prijavljenom subjektu u svrhu standardizacije i unaprjeđenja postojeće ponude.

Idući korak u izradi Studije je uključivanje dionika u fazu III. izrade predmetne Studije koja se odnosi na uvođenje i prilagodbu standarda kvalitete kod gospodarskih subjekta koji se bave turizmom (uključujući, ali ne isključivo hotele, motele, hostele, kampove, privatni smještaj, restorane i druge ugostiteljske objekte, turističke agencije, suvenirnice, obiteljska poljoprivredna gospodarstva, wellness centre i druge).

Stoga OBŽ poziva sve vlasnike gospodarskih subjekata da se uključe u fazu III. (proces uvođenja i prilagodbe standarda kvalitete u vlastitom objektu) i među prvima budu u prilici besplatno implementirati standarde kvalitete u turizmu za Osječko-baranjsku županiju.

Ključne prednosti za sudionike faze III. i uspješne implementacije standarda kvalitete očituju se u:

  • Podizanju kvalitete usluge i ponude u vlastitom objektu
  • Razvoju Osječko-baranjske županije kao prepoznatljive turističke destinacije
  • Povećanju prisutnosti autentičnih i lokalnih proizvoda u turističkoj ponudi destinacije
  • Povećanje zadovoljstva posjetitelja i njihovom ponovnom dolasku
  • Međusobnoj umreženosti i razvoju partnerstva između svih dionika koji svojom ponudom, znanjem i iskustvom mogu doprinijeti razvoju turizma
  • Boljoj koordinacija dionika u turizmu (gospodarski subjekti koji se bave turizmom i
    institucionalni dionici u turizmu) u upravljanju turističkom destinacijom i iskorištavanju
    turističkih resursa.
  • Mogućnosti planskog upravljanja sektorom turizma
  • Upravljanju promjenama i prilagodbi ponude okruženju i preferencijama turista u doba COVID pandemije.

Primjenom standarda kvalitete svaki uključeni dionik doprinosi unaprjeđenju poslovanja, stvaranju dodane vrijednosti i konkurentskih prednosti koje su iznimno važne za poslovanje posebice zbog epidemije COVID-19 koja je donijela značajne promjene u sektoru turizma. Uvođenjem i prilagodbom standarda uspostavit će se mjerljiv sustav razine kvalitete usluga u destinaciji Osječko-baranjske županije, poticati izvrsnost i umrežavanje ponude u jedinstvenu cjelinu i prepoznatljiv turistički proizvod.

Sudjelovanje u fazi implementacije i prilagodbe standarda kvalitete za gospodarske subjekte je besplatno a mogu se prijaviti svi subjekti sa područja Osječko-baranjske županije koji se bave turizmom. Zainteresirani za sudjelovanjem u fazi implementacije i prilagodbe standarda kvalitete mogu se prijaviti putem linka.  

Broj prijava je ograničen a prijave su otvorene do 5. studenog 2020. godine (četvrtak).

Faza uvođenja i prilagodbe standarda kvalitete provodit će se kroz mjesec studeni 2020. godine tijekom kojeg će službeni auditor (predstavnik Izrađivača studije) posjetiti lokaciju / objekt svakog od javnim pozivom odabranog gospodarskog subjekta.

 

Preuzeto sa web stranice Osječko-baranjske županije.

Povezani članci
Objavljen natječaj
Objavljen natječaj "Europska nagrada za promicanje poduzetništva 2024."

Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja objavilo je natječaj „Europska nagrada za promicanje poduzetništva 2024“ (European Enterprise Promotion Awards - EEPA 2024). Europska komisija svake godine nagrađuje uspjeh javnih tijela i javno privatnog partnerstva u poticanju poduzetništva i malog gospodarstva širom EU.

Javni poziv „Komunikacijska podrška društveno korisnim programima udruga“
Javni poziv „Komunikacijska podrška društveno korisnim programima udruga“

Ured za udruge Vlade Republike Hrvatske, u suradnji s Hrvatskom udrugom za odnose s javnošću, poziva udruge koje će promovirati svoje aktivnosti u okviru Dana otvorenih vrata udruga 2024. da se prijave na Javni poziv „Komunikacijska podrška društveno korisnim programima udruga“ s ciljem   promocije aktivnosti koje provode udruge u području medijske pismenosti.  Tema poziva: „ Razvoj, doprinos i uloga udruga u području medijske pismenosti u Hrvatskoj“

Ponovno otvaranje Poziva „Pilot projekt razvoja zelene infrastrukture i/ili kružnog gospodarenja prostorom i zgradama“   Kod poziva: NPOO.C6.1.R5.02
Ponovno otvaranje Poziva „Pilot projekt razvoja zelene infrastrukture i/ili kružnog gospodarenja prostorom i zgradama“ Kod poziva: NPOO.C6.1.R5.02

Ministarstvo prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine ponovno otvara Poziv na dodjelu bespovratnih sredstava „Pilot projekt razvoja zelene infrastrukture i/ili kružnog gospodarenja prostorom i zgradama“. U okviru inicijative 6. NPOO-a Obnova zgrada, odnosno reforme C6.1.R5 (C7.2 R2/C7.2 R3) Uvođenje novog modela strategija zelene urbane obnove i provedba pilot projekta razvoja zelene infrastrukture i kružnog gospodarenja prostorom i zgradama, osigurana je alokacija u iznosu od 15.500.000,00 eura, a bespovratna sredstva će se dodjeljivati iz Mehanizma za oporavak i otpornost u okviru instrumenta „EU sljedeće generacije“.

JAVNI POZIV za podnošenje Zahtjeva za dodjelu sredstava iz „Programa potpore za unapređenje uvjeta stanovanja mladih poljoprivrednika za 2024.
JAVNI POZIV za podnošenje Zahtjeva za dodjelu sredstava iz „Programa potpore za unapređenje uvjeta stanovanja mladih poljoprivrednika za 2024."

Ministarstvo poljoprivrede objavilo je Javni poziv za podnošenje Zahtjeva za dodjelu sredstava iz Programa potpore za unapređenje uvjeta stanovanja mladih poljoprivrednika za 2024.